W tej sekcji Fundacja Training Projects publikować będzie najciekawsze rozwiązania związane z ochroną przestrzeni publicznej, architektury, krajobrazu, oraz środowiska – pochodzące z innych krajów Europy (np. włoska Toskania czy szwajcarski Zermatt) i świata (np. unikalne rozwiązania równoważące wpływ człowieka na wyjątkowy w skali świata ekosystem Galapagos) .
W tej sekcji portalu chcemy rozszerzyć nasze działania edukacyjne – o studia przypadków ochrony architektury, przyrody, a nawet lokalnych tradycji kulinarnych i innych. Tą sekcję portalu adresujemy więc także do działaczy ekologicznych, artystycznych, czy stowarzyszeń chroniących tradycję narodową. Mamy nadzieję, iż znajdą tu Państwo przykłady, które inspirować będą do poszukiwania podobnych rozwiązań w Polsce: od ochrony puszczy Białowieskiej, przez mazurską kuchnię, aż po walkę ze smogiem w Zakopanem.
W oparciu o nasze wizyty i poznane studia przypadków opracowaliśmy dla organizacji NGO, ale także samorządowców, bezpłatne szkolenie „Tworzenie innowacyjnych działań w różnych dziedzinach społecznych – od ekologii po edukację”. Więcej informacji w zakładce „Szkolenia dla organizacji NGO – gratis”.
Barcelona – przestrzeń miejska prawie idealna
Gdyby o jakości życia miała decydować głównie jakość wspólnej, miejskiej infrastruktury, mieszkańcy Barcelony byliby najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Przynajmniej, gdy do porównania brać tylko wielkie metropolie.
Benidorm i Guadalest – dwa bieguny hiszpańskiej architektury
Nadmorski Benidorm na Costa Blanca to upadek hiszpańskiej architektury i urbanistyki. Trzydzieści kilometrów dalej leży Castillo Guadalest – miejsce, gdzie dbałość o przestrzeń publiczną mogłaby być wzorcem dla całego hiszpańskiego południa.
Toskania – ochrona lokalnej kuchni.
Jeśli to nie jest włoskie i nie jest wysokiej jakości, to nie będzie tego w menu. Taką bezprecedensową decyzją rady miasta z Florencji zamknięto m.in. drogę McDonaldsowi do otwarcia restauracji w stolicy Toskanii. Sieć grozi sądem przeciwko samorządowcom ale ci są nieugięci w bronieniu tradycyjnego charakteru przestrzeni miejskiej.
Zermatt. Miasto bez spalin.
Elektryczny autobus Zermatt ma charakterystyczny klockowo – kwadratowy kształt. Jest napędzany bez silnika spalinowego i nie powoduje żadnych emisji gazów. Jest lokalnie produkowany, dając miejsce pracy i wzrost lokalnego PKB. I stał się symbolem ochrony środowiska połączonej z miejską mobilnością w tym słynnym kurorcie u stóp Matterhornu.
Motywowanie do dbałości o wspólną przestrzeń
Stanowiska parkingowe do elektrycznego ładowania aut. Segregacja wszystkich śmieci. Ścieżki rowerowe przy każdej ulicy. Holandia? Nie, Ameryka Środkowa. Puerto Ayora – miasto, które udowadnia że likwidacja reklam na płotach i nielegalnych wysypisk zależy od mądrych programów motywacyjnych.