Fundacja Training Projects i Stowarzyszenie Miasto Moje a w Nim ogłaszają konkurs na dofinansowanie akcji usuwania nieestetycznych reklam z przestrzeni publicznej. Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają grant w wysokości 5000zł na wsparcie swoich akcji. Autorzy trzech wyróżnionych pomysłów wygrają jednodniowe szkolenie dla działaczy swojej organizacji NGO.
Zasady konkursu:
- Udział w konkursie polega przesłaniu do Fundacji Training Projects na krótkiego opisu swojego projektu (maks. 1 kartka A4 testu opisowego, lub kilkuslajdowa prezentacja w Power Point albo PDF, lub link do strony internetowej projektu). Opis należy przesłać do 30 listopada 2017 na adres kontakt@symulacje.edu.pl
- Do konkursu można zgłaszać opisy projektów, których celem jest zmniejszenie liczby reklam obecnych w przestrzeni publicznej (banery, szyldy, pojazdy reklamowe itp.). Konkurs nie dotyczy reklam niematerialnych – np. reklamy internetowej, TV, radiowej itp.
- Dopuszcza się projekty jeszcze niezrealizowane (zgłoszenie winno zawierać opis planu i celu projektu), albo już zrealizowane (zgłoszenie musi zawierać przebiegu projektu i jego efekty).
- Każde zgłoszenie, by zostało rozpatrzone, MUSI zawierać:
- Bardzo zwięzły opis faktycznego lub planowanego przebiegu projektu (główne zadania i szacunkowy harmonogram)
- Szacunkowy budżet projektu (jedna zbiorcza kwota, bez rozbijania jej)
- Opis rezultatów projektu (uzyskanych lub planowanych)
- Prognozę szacowanych ilościowych rezultatów projektu (np. liczba usuniętych reklam, powierzchnia, procent o jaki zmniejszy się liczba reklam itp.). Z uwagi na fakt, że rzeczywiste liczby mogą być trudne do pomiaru a czasem zależne od okoliczności zewnętrznych, prosimy o podanie szacunkowej prognozy – popartej jednak krótką logiczną argumentacją (skąd wynika prognozowana liczba). Jury ocenia tu logikę, sens i realia projektu a nie tylko wynik.
- Określenie terenu na jakim odbywa się akcja (np. nazwa dzielnicy, gminy itp.).
- Nazwę i dane kontaktowe organizatora akcji
- Wyjaśnienie – projekt planowany czy już zrealizowany
- Krótką kilkudniową ocenę szans upowszechnienia projektu – powtórzenia analogicznego projektu i uzyskania podobnych wyników w innych miastach / gminach / regionach (wraz z uzasadnieniem oceny).
- W konkursie może wziąć udział każda osoba lub podmiot – bez ograniczeń.
- Jury oceni projekty w ciągu 30 dni od daty zakończenia konkursu, a listę zgłoszonych wniosków i wyniki ujawni na stronie sprzatamyreklamy.org
- Jury ocenia wnioski w oparciu o dwa równoważne kryteria:
- Skuteczność (rzeczywiście uzyskaną – dot. projektów zrealizowanych, lub potencjalną i prognozowaną). Przez skuteczność rozumie się liczbę i powierzchnię reklam, które zostały lub mają realną szansę zostać usunięte dzięki działaniom projektu. Jury ocenia w tym kryterium prognozowane wyniki z uwzględnieniem zmienności otoczenia – np. ma świadomość, iż wnioskodawca dołożył starań, lecz nie może zagwarantować efektów obarczonych ryzykiem zmian prawnych czy zmiany planu zagospodarowania itp.
- Możliwość powielenia projektu – powtarzalność. Kryterium to odnosi się do możliwości zrealizowania podobnego projektu w innych miejscach (innymi słowy, wysoko ocenione będą projekty, których możliwość realizacji i skuteczność efektów nie zależą od unikatowej lokalnej specyfiki prawnej, środowiskowej, urbanistyczno-architektonicznej, historycznej lub innej)
- Jury ocenia w.w. kryteria w oparciu o swoją subiektywną ocenę i doświadczenie. Wyniki konkursu i decyzja Jury są ostateczne i nie podlegają odwołaniem ani zaskarżeniu.
- Nagrodą dla najlepszego projektu jest dotacja 5000zł. Dotacja może być przeznaczona na
- sfinansowanie realizacji zgłoszonego projektu – dotyczy projektów planowanych
- upowszechnienie, promocję, kontynuację lub wzmocnienie projektu – dotyczy projektów już zrealizowanych
- inne działania wnioskodawcy zorientowane na porządkowanie przestrzeni publicznej – dotyczy projektów już zrealizowanych, w przypadku chęci przeznaczenia nagrody na inne działania, należy krótko (max ½ strony a4) opisać je już w zgłoszeniu do konkursu
- Nagroda dla najlepszego projektu może nie zostać wręczona w przypadku braku zgłoszeń projektów, które w ocenie Jury nie mają potencjału skuteczności.
- Laureaci miejsca 2,3 i 4 otrzymają w nagrodę jednodniowe szkolenie z zarządzania projektami, zespołem, komunikacji w projekcie, lub inne uzgodnione – dla członków, wolontariuszy lub pracowników swojego NGO (do 12 uczestników szkolenia, warsztat jednodniowy w siedzibie laureata lub miejscu przez niego zorganizowanym). Szkolenie poprowadzi jednej z trenerów Fundacji Training Projects.
- W przypadku gdy zwycięzcą jest osoba fizyczna (lub grupa osób albo inny podmiot nie będący fundacją, stowarzyszeniem lub inną osobą prawną) rozliczenie nagrody nastąpi na podstawie faktur zakupowych, umów o dzieło, lub innych dowodów zakupu (np. bilety) – zakup nastąpi bezpośrednio przez Fundację Training Projects , a zakupione rzeczy lub usługi zostaną przekazane zwycięzcy.
- Komisja odrzuca projekty zgłoszone przez organy, których charakter działania związany jest z propagowaniem rasizmu i nacjonalizmu, jakiejkolwiek dyskryminacji, lub fanatyzmem religijnym.
- W konkursie nie mogą startować pracownicy i działacze Fundacji Training Projects ani Stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.
- W pozostałych kwestiach nieopisanych w regulaminie decyduje Jury konkursu.